Parafia Sławoborze | Ministranci
page-template-default,page,page-id-21655,page-child,parent-pageid-19080,ctcc-exclude-EU,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive

MINISTRANCI

Liturgiczna Służba Ołtarza, to grupa młodych chłopców, którzy poprzez odpowiednie przygotowanie liturgiczne i formację są wyznaczeni do spełniania określonych funkcji w czasie sprawowania czynności liturgicznych. Słowo ministrant wywodzi się od łacińskiego terminu „ministrare”, który oznacza „służyć, pomagać” i wskazuje szczególnie na służbę we Mszy św. Ministrant jest pomocnikiem przy jej sprawowaniu, ale i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Ministranci służą wszystkim uczestnikom Mszy św., aby liturgia była piękna. Wśród ministrantów istnieje odrębna grupa, która nazywa się lektorzy. Ich posługa związana jest z czytaniem Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym.

Do umiejętności Służby Ołtarza należą: troska i dbałość o strój liturgiczny, znajomość poprawnego wykonywania postaw i gestów liturgicznych oraz podjętej posługi liturgicznej. Od nich zależy czy spełniane czynności można nazwać w pełni „posługą liturgiczną”.

Ministranci w naszej parafii oprócz Mszy św. niedzielnej wybierają sobie jeden dzień w tygodniu, w którym przychodzą na swój dyżur.

Ministrantura to nie tylko spotkania przy ołtarzu. Organizowane są wyjazdy na zjazdy ministranckie, turnieje i różne wycieczki.