Parafia Sławoborze | Historia parafii
Część zawiera historię parafii przed jak i po 1945 roku.
historia, kościoła, sławoborze
page-template-default,page,page-id-21519,ctcc-exclude-EU,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive

Do 1945 roku

Sytuacja wyznaniowa na terenie Pomorza wygląda diametralnie inaczej, niż po zakończeniu II wojny światowej. Głównymi mieszkańcami tych terenów byli Niemcy, którzy w większości byli wyznawcami protestantyzmu. Katolicy byli w zdecydowanej mniejszości, o ile w ogóle byli. Najbliższa parafia katolicka miała swoją siedzibę w ….. Kołobrzegu, Świdwinie i Drawsku Pomorskim.
Inaczej wyglądał również podział ewangelicki parafialny. Miejscowości znajdujące się na terenie obecnej sławoborskiej parafii, przed wojną należały do parafii ewangelickiej w Nielepie, Powalicach, Rarwinie, Rokosowie i Ząbrowie:
Drzeń (Dryhn) – parafia Powalice, Krzecko (Kreitzig) – parafia Nielep, Lepino (Leppin) – parafia Rokosowo, Międzyrzecko (Meseritzer Mühle) – parafia Ząbrowo (Semerow), Międzyrzecze (Meseritz) – parafia Ząbrowo (Semerow), Mysłowice (Moitzelfitz) – parafia Powalice, Nowe Ślepce (Neu Schleps) – parafia Rokosowo, Poradz (Petersfelde) – parafia Powalice, Powalice (Petershagen) – parafia Powalice, Rokosowo (Rogzow) – parafia Rokosowo, Sidłowo (Zietlow) – parafia Rarwino (Rarfin), Sławoborze (Stolzenberg) – parafia Rokosowo, Słowenkowo (Neugasthof) – parafia Rokosowo, Słowieńsko (Schlenzig) – parafia Powalice, Stare Ślepce (Alt Schleps) – parafia Rokosowo, Trzciana (Schönau) – parafia Powalice, Zagrody (Vierhof) – parafia Powalice.

Na terenie obecnej parafii był kościół w Krzecku, Mysłowicach, Powalicach, Rokosowie i Sławoborzu.

Kościół w Krzecku (na zdjęciu obok) został wybudowany w 1692 roku. Do 1935 roku nie posiadał wieży – ufundował ją Patron, który dbał finansowo o miejscowość. Kościół posiadał dwa dzwony: z 1592 i 1728.

Po 1945 roku

Parafia rzymskokatolicka w Sławoborzu została utworzona 25 stycznia 1968 roku.

Schematyzm Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej z 1949 roku (s. 117-118) tak opisuje duszpasterstwo przyszłej parafii w Sławoborzu (pisownia oryginalna):

Sławoborze (2.892) W., Kł. p. w. Najśw. Marii Panny, m., fund. XIX w., pośw. 1. X. 1945; kan. do par. Kołobrzeg; – O: ipsa die.
Ms.: Ciechanowo (7 km – 400 kat.), Czarne (4 km – 60 kat.), Kalina (3 km – 36 kat.), Krzycko (3 km – 75 kat.), Lipno (3 km – 35 kat.), Mysłowice (6 km – 423 kat.), Rogaczewo (5 km – 79 kat), Sławoborze (804 kat.), Sokola Góra (7 km – 150 kat.), Stawencice (4 km – 240 kat.), Szydłowo (4 km – 60 kat.), Ślepce (4 km – 284 kat.), Trzciona (3 km – 36 kat.), Zagrody (2 km – 30 kat.).
Adm. (v. a): Ks. Stefan Reguła w Rymaniu.
Woj. Szczecin, pow. Kołobrzeg, pt. i st. kol. loco.

Schematyzm diecezji gorzowskiej (do której Sławoborze należało przed utworzeniem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej) podaje takie informacje (s. 232):

SŁAWOBORZE
W., pta loco, pow. Świdwin, woj. Koszalin, ul. Kolejowa, tel. 9, st.kol., aut. loco.

Erekcja – 1949 Parafian: 2661

Kościół paraf. : p.w. MB. Różańcowej, mur pruski, bud. w 1842 r., pośw. 1.X.1945, odpust: druga niedziela października, 40-godz.nab.: trzy dni po Środzie Popielcowej.
Skupia miejscowości; Sławoborze /1136 kat./ – Ślepce /6 km – 190 kat./ – Kalina /7 km – 35 kat./ – Rokosowo /7 km – 196 kat./ – Lepino /5 ka – 73 kat./ – Słowenkowo /8 km – 34 kat./ – Sidłowo /4 km – 136 kat./ – Krzycko /4 km – 161 kat./ –Trzciona /4 km – 30 kat./ – Ciechanowo /138 kat./
Kościół filialny: Mysłowice /6 km – 245 kat./ p.w. św.Józefa, mur pruski, bud. w XII w., odpust: 19.III.
Obsługuje dodatkowo z parafii Świdwin: Słowieńsko, Jastrząbniki.
Kaplica pomocnicza: Sanatorium Przeciwgruźlicze – Rokosowo.

Powalice należały do parafii w Rymaniu.

Po wojnie dawne kościoły ewangelickie przystosowywano do potrzeb „nowych” wiernych. Kościołom nadawano wezwania i dokonywano ich poświęceń: 1 października 1945 w Sławoborzu i 6 lutego 1946 w Powalicach (kościół należał do parafii w Rymaniu).