Parafia Sławoborze | Kancelaria parafialna
Część poświęcona historii parafii.
kancelaria, sprawy, ważne, historia, kościoły
page-template-default,page,page-id-2,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.0

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Kancelaria w trybie zwyczajnym jest nieczynna

Prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się na spotkanie.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″]

CHRZEST

[vc_single_image image=”22115″ img_size=”medium”][vc_column_text]

Chrzest należy zgłosić na miesiąc przed planowanym terminem przedstawiając w kancelarii:
1. akt urodzenia dziecka z USC
2. dane Rodziców oraz Chrzestnych (imię, nazwisko, wiek i adres zamieszkania).
Chrzestni powinni posiadać zaświadczenie wydawane przez parafię gdzie aktualnie mieszkają o tym, że mogą podjąć to zobowiązanie tj. że są wierzącymi i praktykującymi katolikami oraz że przyjęli już Sakrament Bierzmowania.

BIERZMOWANIE

[vc_single_image image=”22114″ img_size=”medium”][vc_column_text]
Aby przystąpić do Sakramentu Bierzmowania należy:
* zgłosić się na pierwsze spotkanie formacyjne; informacja o przygotowaniu do bierzmowania podawana jest w ogłoszeniach parafialnych i na stronie internetowej parafii,

*uczestniczyć w cyklu formacyjnym, który rozpoczyna się w drugim semestrze klasy 7 szkoły podstawowej, a kończy w drugim semestrze klasy I szkoły średniej,

* przed samym bierzmowaniem należy dostarczyć , świadectwo chrztu (jeżeli chrzest miał miejsce w innej parafii niż parafia w której przyjmuje się sakrament bierzmowania), dane świadka bierzmowania,

EUCHARYSTIA

[vc_single_image image=”22118″ img_size=”medium”][vc_column_text]

Sakrament Eucharystii jest najcenniejszym darem Boga dla człowieka. Dlatego też dzieci po osiągnięciu odpowiedniego wieku przygotowywane są do pełnego uczestnictwa we Mszy św. przyjmując Komunię św.

*Dzieci przygotowywane są najpierw przez rodziców, którzy powinni zadbać o religijne wychowanie swojego dziecka od początku jego życia
* Na początku klasy III rodzice zgłaszają dziecko jako kandydata do Pierwszej Komunii św. Zapewniają też, że ich dziecko zna podstawy wiary katolickiej (wie kim jest Bóg; rodzinna modlitwa, wspólna z rodzicami Msza św.) oraz zobowiązują się pomóc własnym przykładem do dobrego przygotowania się do przyjęcia przez dziecko Sakramentu Eucharystii. Ponadto zapewniają proboszcza parafii, że dołożą wszelkich starań, by po uroczystości I Komunii św. nadal prowadzić dziecko do Boga poprzez wspólne przeżywanie niedzielnej i świątecznej Mszy św.

Spotkania dla rodziców i dzieci odbywają się według podanego harmonogramu przygotowań.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″]

POKUTA

[vc_single_image image=”22119″ img_size=”medium”][vc_column_text]

Sakrament Pokuty i Pojednania sprawowany jest w parafii:

*niedziela: Sławoborze – przed i w trakcie Mszy św. o godzinie 8.00 i 11.00

Kościoły filialne – przed Mszą św. w niedziele

Przypominamy, że aby godnie przystąpić do Sakramentu Pokuty należy spełnić następujące warunki:

1. Rachunek sumienia
  2. Żal za grzechy
  3. Mocne postanowienie poprawy
  4. Szczera spowiedź
  5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu

KAPŁAŃSTWO

[vc_single_image image=”22120″][vc_column_text]

Na mocy swojej Boskiej miłości, Bóg powołuje ludzi do pójścia drogami głoszenia Ewangelii. Dzieje się to poprzez Sakrament Kapłaństwa w stopniu diakona i prezbitera, który dobrze przygotowani i uformowani mężczyźni przyjmują z rąk biskupa w odpowiednim czasie.

Jezus Chrystus zachęca nas byśmy nieustannie prosili Boga o nowe, święte powołania do służby Bożej.

Z parafii pochodzą:

Ks. Krzysztof Skrzyniarz,

Ks. Dariusz Szyba,

Ks. Dawid Andryszczak,

O. Grzegorz Tyma

Siostra Miriam (Malwina Iwanicka) Uczennice Krzyża

MAŁŻEŃSTWO

[vc_single_image image=”22121″ img_size=”medium”][vc_column_text]

Przed planowanym ślubem należy:
* zgłosić się do kancelarii parafialnej miejsca zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego 3 miesiące przed planowanym ślubem
* dostarczyć:
– metryki Chrztu z adnotacją o bierzmowaniu i stanie wolnym ze świeżą datą wydania, nie późniejszą niż 3 miesiące (jeżeli chrzest był poza parafią, w której ma być zawarty Sakrament Małżeństwa)
– ostatnie świadectwo szkolne potwierdzające udział w katechizacji,
– zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (przy ślubie konkordatowym). USC wydaje w/w dokument na podstawie aktu urodzenia z USC i dowodu osobistego  (zaświadczenie ważne jest 6 miesięcy)
* zaświadczenie o pełnym uczestnictwie w kursie przedmałżeńskim
Ponadto w trakcie przygotowania należy dostarczyć:

* potwierdzenie spowiedzi przedmałżeńskiej
* świadectwo o wygłoszonych zapowiedziach
* dane personalne świadków
* w przypadku załatwiania formalności przedślubnych w innej parafii – licencję z parafii zamieszkania
* uczestniczyć w kursie dla narzeczonych i spotkaniach z doradcą rodzinnym

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][/vc_row][vc_column width=”1/3″]

NAMASZCZENIE CHORYCH

[vc_single_image image=”22122″ img_size=”medium”][vc_column_text]

Osoby starsze lub chore, które nie mogą wychodzić z domu, mogą przystąpić do spowiedzi, przyjąć sakrament namaszczenia chorych i przyjąć Komunię św. u siebie w domu. Należy w tym przypadku:
* zgłosić do księdza nazwisko, adres  (telefon) osoby chorej
* zadeklarować, czy ma to być wizyta jednorazowa, czy stała (raz w miesiącu)
* ksiądz proboszcz odwiedza chorych w pierwszy piątek miesiąca,

*ksiądz wikariusz odwiedza chorych w pierwszy i drugi piątek miesiąca,

Sakrament namaszczenia chorych może przyjąć każda osoba, która o to poprosi w kościele lub w domu.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column]

content content content